امروزه غذاهای آماده و فست فودها گسترش فراوانی یافته اند و حتی این امر تا جایی گسترش یافته كه ممكن است یك وعده غذایی را سرپایی و در مسیر رفتن به جایی میل كنیم.

زندگی های پر مشغله امروزی خیلی مواقع وعده های غذایی صبحانه، ناهار و شام با عجله و در بین فعالیت های روزانه گنجانده می شوند و برای مثال ناهار با عجله و در بین راه صرف می شود و یا شام در كنار تماشای اخبار شب و یا در بین فعالیت های دیگر و با عجله صرف می شود. تا زمانی كه غذا خوردن را نسبت به هر كار دیگری در اولویت دوم قرار دهیم این مشكل ادامه خواهد یافت. بهتر است بدانید كه اگر از جمله افرادی هستید كه وعده های غذایی خود را با عجله صرف می نمایند در حقیقت به دلایل متعددی خودتان را از مزایای بسیاری محروم كرده اید. بر همین اساس متخصصین تغذیه همیشه تاكید به آهسته خوردن وعده های غذایی دارند.


بزرگترین مرکز مد در ایران
وحیدوب ، درج آگهی رایگان

فواید آهسته غذا خوردن:

مصرف آهسته تر غذا موجب می شود كه از صرف غذا لذت بیشتری ببرید ( تا این كه صرفا بخواهید هرچه سریع تر غذا را به شكم تان برسانید). كامل جویدن غذا در حقیقت اولین قدم برای پروسه پیچیده هضم غذا می باشد و لذا اگر غذای خود را فقط در حدی می جوید كه از مری شما پایین رود، اشتباه می كنید. یك دلیل خوب برای انجام تلاش كافی جهت جویدن غذا این است كه بزاقی كه در حین جویدن غذا را در بر می گیرد در حقیقت شامل آنزیم های هضم كننده ای است كه هضم غذای شما را قبل از بلع آغاز می نماید. آنزیم های آلفا آمیلاز و لیپاز زبانی هضم كربوهیدرات و چربی را از دهان شروع می نمایند و لذا میزان فعالیت هضمی مورد نیازی كه معده مسوول آن خواهد بود را كاهش می دهد.

غذا خوردن آهسته فقط یك رفتار خوب نیست و اگر لقمه های غذایی بدون جویدن بلعیده شوند نه تنها مواد مغذی در لقمه ها محبوس می گردند و جذب آن ها كاهش می یابند، بلكه همچنین محیطی را در كولون ایجاد می كنند كه برای ایجاد اختلالات هضمی مساعد بوده و رشد بیش از حد باكتری ها موجب نفخ و تولید گاز می گردد. برای عبور و ترك مواد غذایی از معده می بایست دریچه معده ( اسفنگتر پیلور) بازشود و جویدن مناسب غذا به انجام این پروسه و سیگنال های موثر در آن كمك می كند.

در مورد سیگنال های غذایی فقط همین قدر بدانید كه غذا سبب می شود كه مغز سیگنال هایی را به پانكراس و معده برای ترشح اسیدها و آنزیم های هضمی بفرستد و هر چه غذا برای مدت طولانی تری در معرض زبان و دستگاه چشایی و رسپتورهای بویایی باشند، یعنی هر چه كه برای مدت زمان طولانی تری هر لقمه را بجوید این سیگنال ها قوی تر می گردند. نتیجه حاصل از سیگنال های قوی تر نیز منجر به ایجاد مولكول های قابل هضم تر و سوء هاضمه كمتر و ریفلاكس اسیدی كمتر و جذب غذای بالاتر می باشند.

جویدن كامل غذا و مصرف آهسته وعده غذایی فایده دیگری نیز دارد و آن این است كه ممكن است موجب كوچك شدن محیط دور كمر و كاهش وزن شما گردد و البته این امر فقط به این خاطر نیست كه نفخ و سوء هاضمه تان كاهش می یابد بلكه همچنین غذا خوردن آهسته تر به جسم تان، شانسی را برای رساندن پیغام سیری به مغزتان می دهد و لذا باعث می شود قبل از این كه بیش از حد بخورید، غذا خوردن تان را متوقف نمایید.

همچنین آهسته تر جویدن غذا ها سطوح هورمون استرس شما را كاهش می دهند و وقتی كه شما آهسته تر و برای مدت طولانی تری غذا بخورید كمتر تحت فشار و تنش قرار می گیرید و بهتر می توانید از زمان جاری لذت ببرید و آرامش یابید.

نكات عملی برای كنترل سرعت غذا:

در اینجا برخی نكته های عملی برای جویدن كامل تر و آهسته تر غذاها به شرح زیر ارائه می گردند:

* به خودتان فرصت كافی برای صرف غذا (حداقل 20-30 دقیقه) را بدهید و علاوه بر آن، زمان كافی برای آماده سازی غذا را در نظر بگیرید.

* در میان حواس پرتی های مختلف غذا نخورید (مانند تماشای تلویزیون و كامپیوتر و یا حتی رانندگی و...) در هنگام صرف غذا با تفكر و تمركز كافی غذا بخورید و هر لقمه از غذا را به میزانی كه برای نرم و ساییده شدن بافت آن لازم است بجوید .

* اگر در یك جمع غذا می خورید از سرعت غذا خوردن بقیه آگاه باشید و بدان دقت كنید و خودتان را به این چالش بیندازید كه سعی كنید از همه آهسته تر بخورید و آخرین نفری باشید كه غذای تان را تمام می كنید.

خودتان را به كمتر غذا خوردن نیز عادت دهید:

با استفاده از این چند روش ساده می ‌توانید میزان كالری دریافتی روزانه خود را كاهش داده و غذای كمتری مصرف و وزن تان را متعادل نگه دارید:

* زمان آشپزی از چشیدن مكرر غذاها و ریزه‌ خواری خودداری كنید. در این اوقات می ‌توانید لیوانی آب یخ در دست داشته باشید و یا هویج گاز بزنید یا آدامس بدون قند بجوید.

* زمان غذا خوردن غذاهای پركالری مانند برنج و نان را در فاصله دورتر و سبزی و سالاد را در دسترس خود قرار دهید.

* سعی نكنید تمامی محتویات بشقاب خود را مصرف كنید. اگر در حین غذا خوردن احساس سیری كردید، از ادامه مصرف غذا صرف نظر كنید و بقیه غذا را برای وعده بعدی خود نگه دارید. در صورتی كه در خارج از منزل غذا صرف می‌ كنید، اضافه غذای خود را در ظروفی كه رستوران در اختیار شما قرار می ‌دهد گذاشته و به منزل بیاورید.

* از بشقاب‌ های كوچك ‌تر برای صرف غذا و لیوان ‌های بلند و باریك برای نوشیدن استفاده كنید.‌

* هنگام صحبت كردن یا گوش دادن به صحبت‌ های دیگران در زمان صرف غذا، خوردن را متوقف كنید.

* اگر خارج از منزل غذا می‌ خورید، قبل از شروع به صرف غذا، بخشی از آن را كه احساس می ‌كنید بیش از ظرفیت شما است به بشقابی دیگر منتقل كنید.