با افزایش بی‌رویه تعداد افرادی كه روی زمین زندگی می‌كنند (۶ میلیارد نفر در ۱۰۰ سال اخیر) هیچ فضای خالی برای توسعه دادن شهرها در روی زمین وجود ندارد، به خصوص در مناطق بسیار پرجمعیت و این دلیلی است كه معماران راه‌های زیادی را برای توسعه، به صورت هوایی اجرا می‌كنند. ما در مورد شهرهای هوایی صحبت نمی‌كنیم. فقط در مورد ساختمان‌هایی كه هر روز بلندتر و بلندتر می‌شوند صحبت می‌كنیم. در اینجا شما را با بلندترین ساختمان‌های جهان كه تعدادی از آنها ساخته شده و یا تا پایان این دهه به اتمام می‌رسند آشنا می‌كنیم.

برج مبارك الكبیر، این ساختمان كمی دور از محدوده زمان قرار دارد، به طوری كه محاسبه شده است كه ساخت آن بعد از سال ۲۰۱۰ به اتمام رسد. این ساختمان در حدود ۱۰۰۱ متر (معادل ۳۲۸۴ فوت) ارتفاع دارد و بلندترین ساختمان جهان است. برج مبارك الكبیر قسمتی از «مدینه الحریر» مجتمع بزرگی است كه در كویت تا ۲۵ سال آینده ساخته خواهد شد. این مجتمع شامل ساختمان این برج، یك فرودگاه جدید، مركز تفریحی و تجاری زیادی خواهد بود. با ۱۰۰۱ متر ارتفاع این برج تقریباً هم اندازه برجی است كه امروزه به نام تایپه ۱۰۱ وجود دارد تصویر كامل شده این پروژه كه بیش از یك كیلومتر ارتفاع دارد در این عكس نشان داده شده است.


بزرگترین مرکز مد در ایران
وحیدوب ، درج آگهی رایگان

شماره1 : Burj Dubai

برج دبی، بلندترین ساختمانی كه تا آخر این دهه روی زمین ساخته می‌شود. ساخت این پروژه از سال ۲۰۰۴ شروع شده و انتظار می‌رفت تا سال ۲۰۰۹ به پایان برسد اما این انتظار برای زمانی بود كه ارتفاع این برج ۸۱۸ متر (۲۶۸۴ فوت) تخمین زده شده بود (اگرچه برخی منابع از افزایش ارتفاع تا ۱۰۱۱ متر خبر داده‌اند) این برج در شهر دبی و توسط افراد معروفی چون اویینگ و مریل طراحی شده است. این برج بیش از ۱۶۰ طبقه دارد كه ۳۰۰۰۰ محل سكونت بین طبقات ۳۷ تا ۱۰۸ آن قرار گرفته‌اند. زمانی كه قیمت پیش فروش این آپارتمان‌ها اعلام شد، در كمتر از ۸ دقیقه به فروش رسیدند. همچنین تعداد زیادی هتل، مراكز خرید و مناطق تفریحی در این مكان ساخته شده است. یك پارك بسیار بزرگ اطراف برج را احاطه خواهد كرد و مبلغ سرمایه‌گذاری شده در برج دبی بیش از ۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

 شماره 2 : Tower of Russia

برج روسیه كه قسمتی از پروژه شهر مسكو به حساب می‌آید قرار است كه در مركز مسكو تا سال‌های آتی ساخته شود و این برج شامل تمام فعالیت‌ها و كارهایی است كه می‌تواند در یك كلان شهر انجام شود. این پروژه كه نام «شهری داخل شهر دیگر» نامگذاری شده است شامل ساختمان‌های جالب خواهد بود كه در مكانی به مساحت بیش از یك كیلومترمربع و به ارتفاع ۶۴۸ متر (معادل ۱۲۹/۲ فوت) ساخته خواهد شد. ساخت این پروژه امسال شروع خواهد شد و تخمین زده می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۰ با صرف هزینه ۵/۱ میلیارد دلار به اتمام رسد.

شماره3 : Incheon Tower

برج اینچون در مساحتی به اندازه ۱۵۰۰ acre و با هزینه‌ای در حدود ۱۱ میلیارد دلار شامل واحدهای مسكونی، دفتر كار و هتل در جنوب كره، ۲۰ مایل دورتر از سئول ساخته خواهد شد. این برج كه قرار است تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی به پایان رسد ۶۴۰ متر (معادل ۲۱۰۰ فوت) از بالا، سطح دریا ارتفاع خواهد داشت كه سومین ساختمان بلند جهان به حساب می‌آید.

شماره4 :KVLY-TV

یكی دیگر از ساختمان‌های جهان كه قرار است تا سال ۲۰۱۰ ساخته شود KVLY-TV نام دارد و یك برج تلویزیونی است. این برج ۶۲۸ متر (معادل ۲۰۶۳ فوت) ارتفاع دارد. این برج قرار است توسط ایستگاه KVLY كانال ۱۱ مورد استفاده قرار گیرد كه این برج محدوده وسیعی (۳۰۰۰۰ مایل مربع) را در شمال داكوتای آمریكا پوشش می‌دهد. این برج در مدت ۳۱۳ روز توسط ۱۱ نفر در سال ۱۹۶۳ طراحی شده است كه این ارقام، ارقام شگفت‌انگیزی برای چنین پروژه‌ای است. تنها آنتن این برج ۹۰۰۰ پوند وزن دارد كه دسترسی به آن از طریق آسانسور و راه پله مقدور می‌باشد.


شماره5 :Chicago Spire

شیكاگو اسپایر توسط سانتیاگو كالاتراوا طراحی شد كه بلندترین ساختمان تا پایان ۲۰۱۰ است. این برج كه ۶۰۹ متر (معادل ۲۰۰۰ فوت) ارتفاع دارد از برج جدید آزادی و Sears Tower بلندتر است. این ساختمان به صورت مارپیچ در آسمان به دور خود پیچیده شده است. برج شیكاگو اسپایر در زمینی به مساحت ۲۸۰ مایل مربع، بین دریاچه میشیگان و رودخانه شیكاگو ساخته خواهد شد. ساخت این پروژه از این ماه شروع خواهد شد و در اواخر سال ۲۰۱۰ به پایان می‌رسد. ۲۰ طبقه اول این ساختمان توسط یك هتل خریداری شده است.


شماره6 :The Port Tower


برج port ساختمانی است كه برای كراچی، پایتخت كشور پاكستان طراحی شده است. این برج ۵۹۳ متر (معادل ۱۹۴۷ فوت) ارتفاع خواهد داشت. بلندی این برج نشانه خاصی است و بیانگر سالی است كه پاكستان در سال ۱۹۴۷ استقلال ملی خود را بدست آورد. این برج قسمتی از كراچی خواهد بود كه در جزیره‌ای به شكل پرچم پاكستان ساخته خواهد شد، یك هلالی ماه و یك ستاره. در میان خانه‌های مسكونی یك هتل، یك مركز خرید و یك نمایشگاه مركزی ساخته خواهد شد. ساخت این پروژه و این برج هنوز آغاز نشده است اما می‌تواند تا آخر سال ۲۰۱۰ به پایان رسد.


شماره7 :Jakarta Tower

برج جاكارتا ساختمانی است كه در كامرون مركز جاكارتا، اندونزی با ارتفاع ۵۵۸ متر (معادل ۸۳۱/۱ فوت) تا بالای آنتنی كه بر بالای آن قرار دارد ساخته می‌شود. انتظار می‌رود ساخت این برج تا سال ۲۰۱۱- ۲۰۱۰ به اتمام رسد. این برج برای محقق ساختن اهداف زیادی از جمله هتل، برج تلویزیون و تلفن، مركز علمی و اكتشافی و مركز خرید ساخته خواهد شد.

شماره8 :CN Tower

برج معروف كانادا (CNTower) در شهر تورنتو كانادا در كنار رودخانه اونتاریو قرار دارد. ارتفاع این برج ۵۵۳ متر (معادل ۸۱۵/۱ فوت) است. این برج در سال ۱۹۷۶ بلندترین ساختمان جهان به حساب می‌آمد. برج CN برای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گرفت اما بیشتر به یك مركز توریستی تبدیل شده بود و سالانه بیش از ۲ میلیون بازدید كننده جهانی داشته است.
شماره9 :Freedom Tower

پس از حادثه غم‌انگیز ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ هنگامی كه برج‌های جهانی ویران شد، نیویورك متعهد شد كه آنها را دوباره، حتی بلندتر بسازد. برج آزادی ساختمان كلیدی و اصلی آنها به عنوان مركز تجارت جهانی خواهد بود كه قرار است در لویر منهتن ساخته شود. ساخت این برج در بهار ۲۰۰۶ آغاز شد و انتظار می‌رود تا اوایل سال ۲۰۱۰- ۲۰۰۹ به اتمام رسد. ارتفاع این برج با آنتنی كه بر بالای آن نصب خواهد شد ۵۴۱ متر (معادل ۱۷۷۶ فوت) است. این ارتفاع برای اینكه این برج بلندترین برج دنیا تا پایان سال ۲۰۱۰ باشد كافی نیست اما از برج‌های قبلی بلندتر خواهد بود.
شماره10 :Taipei101

بسیار جالب و قابل توجه است كه تكنولوژی این روزها در حال پیشرفت است همانطور كه می‌دانید برج تایپه ۱۰۱ با ۵۰۹ متر (معادل ۱۶۷۰ فوت) ارتفاع كه در تایپه تایوان قرار دارد و ساخت آن در سال ۲۰۰۴ میلادی به اتمام رسید، بلندترین آسمان خراش جهان در ۳ سال اخیر محسوب می‌شد اما همین برج تا پایان سال ۲۰۱۰ در مكان آخر بلندترین برج‌های جهان قرار خواهد گرفت. گفتنی است، مبلغی معادل ۶/۱ میلیارد دلار برای ساخت این برج هزینه شده بود
.